Samsung Galaxy S21 vs Samsung Galaxy A51 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S21 | Samsung Galaxy A51 |
|
Released
·
Jan 29, 2021
|
Released
·
Dec 27, 2019
|
|
6.2-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 14, 2021 | Dec 12, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| $800 | $400 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.97 x 2.80 x 0.31 inches 151.7 x 71.2 x 7.9 mm |
6.24 x 2.90 x 0.31 inches 158.5 x 73.6 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.03 oz / 171.0 g Europe version - 169 g |
6.07 oz / 172.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom pink, Violet, Gray, White | Prism Crush black, Prism Crush white, Prism Crush pink, Prism Crush blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 86.06% screen-to-body | 6.5-inch, 87.37% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | Super AMOLED, 60Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 424 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 3 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.2 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) Europe version - Exynos 2100 S5E9840 |
Samsung Exynos 9611 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 Europe version - Octa-core, 1x2.91GHz Cortex-X1, 3x2.81GHz Cortex-A78, 4x2.2GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 660 Europe version - Mali-G78 MP14 |
Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (13, 12, 11) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
4h 28min
Browsing
7h 47min
Video
7h 36min
Gaming
7h 9min
Battery Life Estimate
5h 22min
Browsing
11h 35min
Video
8h 35min
Gaming
6h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Focal Length: 29 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 40 mm |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Hyperlapse, Continuous autofocus, Video light, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 39, 41 Europe version - 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 08, 2020 FCC ID value: A3LSMG991U | Date approved: Nov 28, 2019 FCC ID value: A3LSMA515FN |
| Measured SAR | |
| Head: 0.36 W/kg Body: 1.08 W/kg Simultaneous Transmission: 3.96 W/kg Wireless Router: 1.09 W/kg Phablet: 2.49 W/kg |
Head: 0.89 W/kg Body: 1.18 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.12 W/kg Phablet: 2.76 W/kg |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 2100 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2900 MHz 1x2.91GHz Cortex-X1 3x2.81GHz Cortex-A78 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G78 MP14 |
| Weight | 5.96 oz / 169.0 g |
| 5G Bands | SA, NSA, Sub-6 |
| FCC approval |
Date approved: Dec 18, 2020 FCC ID value: A3LSMG991B |
| Measured SAR |
Head: 0.42 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 3.96 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 2.37 W/kg |
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for AT&T
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
for Sprint
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|