Samsung Galaxy S21+ vs Apple iPhone 15 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S21+ | Apple iPhone 15 Pro |
|
Released
·
Jan 29, 2021
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.1-inch · 2556x1179px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4800 mAh
|
3274 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 14, 2021 | Sep 12, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $1000 8GB/256GB - $1050 |
8GB/128GB - $999 | €1199 8GB/256GB - $1099 8GB/512GB - $1299 8GB/1TB - $1499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 2.98 x 0.31 inches 161.5 x 75.6 x 7.8 mm |
5.77 x 2.78 x 0.32 inches (~0.48 inches with camera bump) 146.6 x 70.6 x 8.25 mm (~12.28 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g Europe version - 200 g |
6.60 oz / 187.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom silver, Black, Violet | Black Titanium, White Titanium, Blue Titanium, Natural Titanium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.63% screen-to-body | 6.1-inch, 88.23% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 2556x1179px, 19.5:9 ratio, 461 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2215 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) Europe version - Exynos 2100 S5E9840 |
A17 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 Europe version - Octa-core, 1x2.91GHz Cortex-X1, 3x2.81GHz Cortex-A78, 4x2.2GHz Cortex-A55 |
Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
| GPU | |
| Adreno 660 Europe version - Mali-G78 MP14 |
Apple GPU 6-core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB | 8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2920 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7447 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3628 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2801 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh, Li - Polymer | 3274 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 26min
Browsing
10h 50min
Video
8h 27min
Gaming
8h 36min
Battery Life Estimate
5h 43min
Browsing
14h 54min
Video
6h 54min
Gaming
8h 51min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX803 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 2.44 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm | 12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX633 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Focal Length: 29 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX713 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.5" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Hyperlapse, Video light, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
153
Overall
156
Photo
149
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave, 5G Ready International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 18, 2020 FCC ID value: A3LSMG996U | Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8435A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.65 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg Phablet: 3.97 W/kg |
Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1050 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 2100 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.91GHz Cortex-X1 3x2.81GHz Cortex-A78 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G78 MP14 |
| Weight | 7.05 oz / 200.0 g |
| 5G Bands | SA, NSA, Sub-6 |
| FCC approval |
Date approved: Dec 18, 2020 FCC ID value: A3LSMG996B |
| Measured SAR |
Head: 0.24 W/kg Body: 0.75 W/kg Simultaneous Transmission: 3.59 W/kg Wireless Router: 1.26 W/kg Phablet: 1.95 W/kg |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
International.
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|