Samsung Galaxy S20 Ultra 5G vs nubia Red Magic 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S20 Ultra 5G | nubia Red Magic 5G |
|
Released
·
Mar 06, 2020
|
Released
·
Apr 21, 2020
|
|
6.9-inch · 3200x1440px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 11, 2020 | Apr 14, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $1400 16GB/512GB - $1600 |
8GB/128GB - $579 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.57 x 2.99 x 0.35 inches 166.9 x 76 x 8.8 mm |
6.64 x 3.07 x 0.38 inches 168.56 x 78 x 9.75 mm |
| Weight | |
| 7.83 oz / 222.0 g | 7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmic black, Cosmic grey | Eclipse black, Hot Rod red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.9-inch, 90.70% screen-to-body | 6.7-inch, 82.54% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1400 nits | AMOLED, 144Hz, HDR, 600 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 509 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 388 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass |
| Features | |
| HDR support, Pressure-sensitive, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) International version - Exynos 990 S5E9830 |
Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 585 International version - Octa-core, 2x3.02GHz Exynos M5, 2x2.6GHz Cortex-A76, 4x2.11GHz Cortex-A55 |
Octa-core Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 650 International version - Mali-G77 MP11 |
Adreno 650 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB 16GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11, 10) | Android (10) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 610 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2573 | Untested |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 3.0, USB Power Delivery |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
5h 57min
Browsing
10h 2min
Video
10h 29min
Gaming
9h 12min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 102 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
2 MP (Macro) Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 40 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | 32-Bit DAC, aptX |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
n41, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG988B | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.26 W/kg Body: 0.41 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg Phablet: 2.12 W/kg |
|
Alternative variants
Global variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Mongoose M5, Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
with 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Colors | Pulse |
| Prices (MSRP) | $649 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1600 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|