Samsung Galaxy S20 FE vs Samsung Galaxy Tab S10 FE+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S20 FE | Samsung Galaxy Tab S10 FE+ |
|
Released
·
Oct 02, 2020
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
13.1-inch · 2560x1600px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
10090 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 23, 2020 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $699 6GB/256GB - $770 |
8GB/128GB - $649 | €749 12GB/256GB - $749 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.93 x 0.33 inches 159.8 x 74.5 x 8.4 mm |
11.83 x 7.67 x 0.24 inches 300.6 x 194.7 x 6.0 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 23.56 oz / 668.0 g Wi-Fi only version - 664 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Cloud red, Cloud orange, Cloud lavender, Cloud mint, Cloud navy, Cloud white | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.79% screen-to-body | 13.1-inch, 85.00% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2560x1600px, 230 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 779 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 650 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 6GB/256GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (13, 12, 11, 10) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1354 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3907 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1289 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1279 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Ion | 10090 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
5h 29min
Browsing
10h 2min
Video
9h 9min
Gaming
8h 29min
Battery Life Estimate
7h 40min
Browsing
17h 13min
Video
11h 22min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
13 MP |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Autofocus) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F24.0 Focal Length: 76 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) EIS |
Yes |
| Front | |
| 32 MP (EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA, Sub-6, mmWave | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 17, 2020 FCC ID value: A3LSMG781U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.32 W/kg Body: 0.82 W/kg Simultaneous Transmission: 1.60 W/kg Wireless Router: 1.01 W/kg Phablet: 3.43 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $770 |
Wi-Fi Only
| Weight | 23.42 oz / 664.0 g |
|---|---|
for Verizon
| OS | Android (11) |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n4, n5, n13, n66 |
| LTE Bands | 3, 7, 8, 12, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| FCC approval |
Date approved: Sep 22, 2020 FCC ID value: A3LSMG781V |
| Measured SAR |
Head: 0.28 W/kg Body: 1.11 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.07 W/kg Phablet: 3.71 W/kg |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
for US Cellular
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 12, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
non 5G variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 27300 MHz Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|