Samsung Galaxy S20 vs Samsung Galaxy Tab A7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S20 | Samsung Galaxy Tab A7 |
|
Released
·
Mar 06, 2020
|
Released
·
Oct 08, 2020
|
|
6.2-inch · 3200x1440px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
12GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
4000 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 11, 2020 | Oct 08, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $1000 | 3GB/32GB - $230 | €223 3GB/64GB - $280 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.97 x 2.72 x 0.31 inches 151.7 x 69.1 x 7.9 mm |
9.75 x 6.20 x 0.28 inches 247.6 x 157.4 x 7 mm |
| Weight | |
| 5.78 oz / 163.0 g | 16.79 oz / 476.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Cloud blue, Cosmic grey, Cloud pink, Cosmic white | Dark gray, Silver, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 88.59% screen-to-body | 10.4-inch, 78.94% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | IPS LCD |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 566 PPI | 2000x1200px, 5:3 ratio, 224 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) International version - Exynos 990 S5E9830 |
Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 International version - Octa-core, 2x3.02GHz Exynos M5, 2x2.6GHz Cortex-A76, 4x2.11GHz Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.0GHz Kryo 260 4x1.8GHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 650 International version - Mali-G77 MP11 |
Adreno 610 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/128GB |
3GB/32GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (13, 12, 11, 10) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 7040 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
5h 20min
Browsing
7h 45min
Video
10h 20min
Gaming
7h 43min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.8 μm |
8 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
|
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, EIS |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC, ANT+ | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 24, 2020 FCC ID value: A3LSMG981U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.07 W/kg Body: 1.03 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.25 W/kg Phablet: 3.99 W/kg |
|
Alternative variants
Global variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz 2x2.73GHz Exynos M5 2x2.5GHz Cortex-A75 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
non 5G variant
| Memory | 8GB |
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG980F |
| Measured SAR |
Head: 0.37 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 2.67 W/kg |
with LTE support
| Weight | 16.83 oz / 477.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
for Verizon
| Storage expansion | not expandable |
|---|---|
| 5G Bands | n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | 34, 39, 46, 48 |
| Hearing aid compatible | M4/T3 |
Discover more
|
|