Samsung Galaxy Note10+ 5G vs Samsung Galaxy A55 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Note10+ 5G | Samsung Galaxy A55 5G |
|
Released
·
Aug 23, 2019
|
Released
·
Mar 20, 2024
|
|
6.8-inch · 3040x1440px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4300 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 07, 2019 | Mar 11, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1300 | 8GB/128GB - $489 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.04 x 0.31 inches 162.3 x 77.2 x 7.9 mm |
6.34 x 3.05 x 0.00 inches 161.1 x 77.4 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.98 oz / 198.0 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aura glow, Aura white | Iceblue, Lilac, Navy, Lemon |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.74% screen-to-body | 6.6-inch, 84.30% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, HDR | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 550 nits |
| Resolution | |
| 3040x1440px, 19:9 ratio, 498 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1510 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.3 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Exynos 1480 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Octa-core 4x2.7GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Yes |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) 12GB/512GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1163 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3487 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 930 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 916 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 36min
Browsing
17h 7min
Video
8h 15min
Gaming
9h 39min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.1 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
132
Overall
140
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n260, n261, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 27, 2019 FCC ID value: A3LSMN976V | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.26 W/kg Body: 1.07 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.17 W/kg Phablet: 3.84 W/kg |
|
Alternative variants
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Colors | Aura black |
| Prices (MSRP) | $1400 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|