Samsung Galaxy Note10+ 5G vs Apple iPhone 13 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Note10+ 5G | Apple iPhone 13 Pro Max |
|
Released
·
Aug 23, 2019
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
6.8-inch · 3040x1440px
|
6.7-inch · 2778x1284px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
4300 mAh
|
4352 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 07, 2019 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1300 | 6GB/128GB - $1099 | €1150 6GB/256GB - $1199 6GB/512GB - $1399 6GB/1024GB - $1599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 3.04 x 0.31 inches 162.3 x 77.2 x 7.9 mm |
6.33 x 3.07 x 0.30 inches (~0.44 inches with camera bump) 160.8 x 78.1 x 7.65 mm (~11.25 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.98 oz / 198.0 g | 8.47 oz / 240.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aura glow, Aura white | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.74% screen-to-body | 6.7-inch, 87.97% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, HDR | OLED, Variable 10-120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 3040x1440px, 19:9 ratio, 498 PPI | 2778x1284px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Hexa-core 2x3.23GHz Avalanche 4x1.82GHz Blizzard |
| GPU | |
| Adreno 640 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) 12GB/512GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2409 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5941 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2990 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2266 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh, Li - Ion | 4352 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 38min
Browsing
18h 52min
Video
10h 23min
Gaming
10h 29min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.65'' Pixel size: 1.9 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.1 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
136
Overall
138
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n260, n261, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 27, 2019 FCC ID value: A3LSMN976V | Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E4003A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.26 W/kg Body: 1.07 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.17 W/kg Phablet: 3.84 W/kg |
Head: 0.96 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.45 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
Alternative variants
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Colors | Aura black |
| Prices (MSRP) | $1400 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|