Samsung Galaxy M33 vs Samsung Galaxy A14 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy M33 | Samsung Galaxy A14 5G |
|
Released
·
Apr 08, 2022
|
Released
·
Jan 12, 2023
|
|
6.6-inch · 2408x1080px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 04, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.51 x 3.03 x 0.37 inches 165.4 x 76.9 x 9.4 mm |
6.60 x 3.07 x 0.36 inches 167.7 x 78.0 x 9.1mm |
| Weight | |
| 6.98 oz / 198.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Green, Blue, Brown | Black, Light Green, Dark Red, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 82.46% screen-to-body | 6.6-inch, 80.45% screen-to-body |
| Type | |
| LCD, 120Hz | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2408x1080px, 20:9 ratio, 400 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1280 (5 nm) | Mediatek Dimensity 700 MT6833 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G68 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB |
4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (14, 13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78 | n2, n5, n66, n77 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|