Samsung Galaxy M31s vs Apple iPhone 13 mini Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy M31s | Apple iPhone 13 mini |
|
Released
·
Aug 06, 2020
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
5.4-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
6000 mAh
|
2406 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 30, 2020 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €310 | 4GB/128GB - $699 | €849 4GB/256GB - $799 4GB/512GB - $999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.93 x 0.37 inches 159.3 x 74.4 x 9.3 mm |
5.18 x 2.53 x 0.30 inches (~0.35 inches with camera bump) 131.5 x 64.2 x 7.65 mm (~8.9 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.16 oz / 203.0 g | 4.97 oz / 141.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mirage black, Mirage blue | Blue, Pink, Midnight, Starlight |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 86.06% screen-to-body | 5.4-inch, 84.66% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 477 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9611 (10 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
Hexa-core 2x3.23 GHz Avalanche 4x1.82 GHz Blizzard |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Apple GPU 4-core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
4GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2285 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5424 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2469 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1646 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 2406 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 47min
Browsing
12h 33min
Video
6h 20min
Gaming
5h 49min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.9'' Pixel size: 1.7 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (480 fps) Hyperlapse, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
131
Overall
135
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E3994A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.46 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
|
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $799 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
Discover more
|
|