Samsung Galaxy M30 vs Xiaomi Poco M3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy M30 | Xiaomi Poco M3 |
|
Released
·
Mar 07, 2019
|
Released
·
Nov 27, 2020
|
|
6.4-inch · 2280x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 27, 2019 | Nov 24, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $149 | €149 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.96 x 0.33 inches 159 x 75.1 x 8.5 mm |
6.39 x 3.04 x 0.38 inches 162.3 x 77.3 x 9.6 mm |
| Weight | |
| 6.14 oz / 174.0 g | 6.98 oz / 198.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Soft keys | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue | Yellow, Cool blue, Power black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.66% screen-to-body | 6.5-inch, 83.52% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7904 (14 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.1 Oreo) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 6000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | Tricolor LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 13, 2019 FCC ID value: A3LSMM305F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.28 W/kg Body: 0.39 W/kg Simultaneous Transmission: 1.24 W/kg Wireless Router: 0.93 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $169 | €169 |
Discover more
|
|