Samsung Galaxy M20 vs Samsung Galaxy A13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy M20 | Samsung Galaxy A13 |
|
Released
·
Feb 05, 2019
|
Released
·
Mar 23, 2022
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 28, 2019 | Mar 04, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.16 x 2.93 x 0.35 inches 156.4 x 74.5 x 8.8 mm |
6.50 x 3.01 x 0.35 inches 165.1 x 76.4 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ocean blue, Charcoal black | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 83.67% screen-to-body | 6.5-inch, 80.81% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7904 (14 nm) | Exynos 850 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 4x2.0GHz Cortex-A55 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Mali-G52 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 3GB/32GB |
3GB/32GB (eMMC 5.1) 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie, 8.1 Oreo) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, RDS, Recording option | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 5, 9 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 20, 2019 FCC ID value: A3LSMM205FN | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.18 W/kg Body: 0.54 W/kg Simultaneous Transmission: 1.29 W/kg Wireless Router: 1.13 W/kg |
|
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 8GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 128 internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|