Samsung Galaxy M10 vs Apple iPhone 12 mini Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy M10 | Apple iPhone 12 mini |
|
Released
·
Feb 05, 2019
|
Released
·
Nov 13, 2020
|
|
6.2-inch · 1520x720px
|
5.4-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
3400 mAh
|
2227 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $729 4GB/128GB - $779 4GB/256GB - $879 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.13 x 2.98 x 0.30 inches 155.6 x 75.6 x 7.7 mm |
5.18 x 2.53 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 131.5 x 64.2 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 5.75 oz / 163.0 g | 4.76 oz / 135.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 78.44% screen-to-body | 5.4-inch, 85.83% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 271 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 477 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7870 (14 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1600 MHz ARM Cortex-A53 |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Mali-T830 MP1 | Apple GPU 4-core |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR3)/32GB 2GB/16GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.1 Oreo) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2018 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4334 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2214 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1389 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3400 mAh | 2227 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 4min
Browsing
10h 56min
Video
5h 10min
Gaming
5h 10min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.6" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 16 GB storage
| Memory | 2GB/16GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $779 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
Discover more
|
|