Samsung Galaxy J4+ vs Samsung Galaxy A36 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy J4+ | Samsung Galaxy A36 5G |
|
3300 mAh
|
5000 mAh
|
|
6.0-inch · 1480x720px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 21, 2018 | Mar 01, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $399 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 3.03 x 0.31 inches 161.4 x 76.9 x 7.9 mm |
6.41 x 3.08 x 0.29 inches (~0.34 inches with camera bump) 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (~8.7 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Pink | Lavender, Black, White, Lime |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.0-inch, 73.60% screen-to-body | 6.7-inch, 86.51% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 1480x720px, 18.5:9 ratio, 274 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1748 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 425 MSM8917 (28 nm) | Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1400 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 308 | Adreno 710 |
| Memory | |
| 3GB/32GB | 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.1 Oreo) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1019 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2915 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 914 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 909 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 26min
Browsing
16h 53min
Video
8h 0min
Gaming
9h 8min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 28 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP (Flash) | 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
120
Overall
126
Photo
114
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback, Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|