Samsung Galaxy Fold vs Apple iPhone 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Fold | Apple iPhone 12 |
|
Released
·
Sep 27, 2019
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
|
7.3-inch · 2152x1536px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 512GB
|
4GB · 64GB
|
|
4380 mAh
|
2815 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 20, 2019 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $1980 | 4GB/64GB - $829 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 4.64 x 0.27 inches 160.9 x 117.9 x 6.9 mm |
5.78 x 2.81 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
| Folded | |
| (160.9 x 62.8 x 17.1 mm) | |
| Weight | |
| 9.74 oz / 276.0 g | 5.78 oz / 164.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Space silver, Cosmos black | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.3-inch, 85.79% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, HDR | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2152x1536px, 362 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 4.6 inches 1680 x720 px Super AMOLED Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass 6) |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Adreno 640 | Yes |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/512GB (UFS 3.0) | 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | iOS (16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2009 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4369 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2347 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1801 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4380 mAh, Li - Polymer | 2815 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wireless: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 59min
Browsing
12h 33min
Video
6h 38min
Gaming
6h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Continuous autofocus, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 10 MP (Dual-Camera, Autofocus) Folded: 10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0, Yes | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 18, 19, 20, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 07, 2019 FCC ID value: A3LSMF900U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.41 W/kg Body: 0.66 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.20 W/kg Phablet: 3.98 W/kg |
|
Alternative variants
Single SIM
| 5G Bands | n78, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| FCC approval |
Date approved: Jun 24, 2019 FCC ID value: A3LSMF907B |
| Measured SAR |
Head: 0.38 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.99 W/kg Phablet: 3.98 W/kg |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $979 |
Discover more
|
|