Samsung Galaxy A90 5G vs Samsung Galaxy A52s Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A90 5G | Samsung Galaxy A52s |
|
Released
·
Sep 04, 2019
|
Released
·
Sep 01, 2021
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 3.01 x 0.33 inches 164.8 x 76.4 x 8.4 mm |
6.30 x 2.96 x 0.33 inches 159.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.27 oz / 206.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White | Awesome Mint, Awesome Violet, Awesome White, Awesome Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.99% screen-to-body | 6.5-inch, 84.79% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2400 MHz Kryo 670 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 642L |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Qualcomm Quick Charge 2.0 |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS |
4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n78, Sub-6 | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 | 1, 3, 7, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Storage expansion | not expandable |
With 8GB ram and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|