Samsung Galaxy A9 (2018) vs Samsung Galaxy Tab A7 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A9 (2018) | Samsung Galaxy Tab A7 Lite |
|
Released
·
Nov 15, 2018
|
Released
·
Jun 18, 2021
|
|
6.3-inch · 2220x1080px
|
8.7-inch · 1340x800px
|
|
Quad camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
3800 mAh
|
5100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 11, 2018 | May 27, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $160 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 3.03 x 0.31 inches 162.5 x 77 x 7.8 mm |
8.37 x 4.91 x 0.31 inches 212.5 x 124.7 x 8.0 mm |
| Weight | |
| 6.46 oz / 183.0 g | 12.91 oz / 366.0 g LTE version - 371 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal | Back: Metal Frame: Metal |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key; Back: Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Caviar black, Lemonade blue, Bubblegum pink | Grey, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 80.51% screen-to-body | 8.7-inch, 81.06% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | TFT, 60Hz |
| Resolution | |
| 2220x1080px, 18.5:9 ratio, 392 PPI | 1340x800px, 5:3 ratio, 179 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | Mediatek Helio P22T MT8768T (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 |
Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 512 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB | 3GB/32GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie, 8.0 Oreo) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3800 mAh, Li - Polymer | 5100 mAh |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Single camera |
| Main camera | |
| 24 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.9 μm |
8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, Autofocus) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.9" Pixel size: 1 μm |
|
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Hyperlapse, Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 24 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
2 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 | LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | LTE version - 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | LTE version - 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 9 (450/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA, UMTS | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 18, 2018 FCC ID value: A3LSMA920F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.24 W/kg Body: 0.84 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.40 W/kg Phablet: 3.95 W/kg |
|
Alternative variants
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With LTE
| Weight | 13.09 oz / 371.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|