Samsung Galaxy A73 5G vs Huawei nova 10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A73 5G | Huawei nova 10 |
|
Released
·
Apr 22, 2022
|
Released
·
July 2022
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 17, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 3.00 x 0.30 inches 163.7 x 76.1 x 7.6 mm |
6.39 x 2.91 x 0.27 inches 162.2 x 73.9 x 6.9 mm |
| Weight | |
| 6.38 oz / 181.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 86.95% screen-to-body | 6.7-inch, 89.53% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, 800 nits | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.4GHz CortexA78 3x2.2GHz CortexA78 4x1.9GHz CortexA55 |
Octa-core 2400 MHz |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 642L |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB | 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12) | Android |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD, 1080p, 720p |
| Front | |
| 32 MP | 60 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|