Samsung Galaxy A7 (2018) vs Samsung Galaxy M20 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A7 (2018) | Samsung Galaxy M20 |
|
Released
·
October 2018
|
Released
·
Feb 05, 2019
|
|
6.0-inch · 2220x1080px
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
3300 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 20, 2018 | Jan 28, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 3.02 x 0.30 inches 159.8 x 76.8 x 7.5 mm |
6.16 x 2.93 x 0.35 inches 156.4 x 74.5 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 5.93 oz / 168.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Pink, Blue | Ocean blue, Charcoal black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.0-inch, 74.55% screen-to-body | 6.3-inch, 83.67% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2220x1080px, 18.5:9 ratio, 411 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7885 (14 nm) | Samsung Exynos 7 Octa 7904 (14 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 | Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Mali-G71 MP2 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB 3GB/32GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.0 Oreo) | Android (10, 9.0 Pie, 8.1 Oreo) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 24 MP (PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.9 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide, Autofocus, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F2.4 Focal Length: 18 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Hyperlapse, EIS, Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 24 MP (Flash) Video capture: 1080p |
8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback, Dolby Atmos | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM, RDS, Recording option |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 5, 8, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 13, 2018 FCC ID value: A3LSMA750FN | Date approved: Jan 20, 2019 FCC ID value: A3LSMM205FN |
| Measured SAR | |
| Head: 0.50 W/kg Body: 0.39 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.05 W/kg |
Head: 0.18 W/kg Body: 0.54 W/kg Simultaneous Transmission: 1.29 W/kg Wireless Router: 1.13 W/kg |
Alternative variants
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Dual SIM support
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|