Samsung Galaxy A7 (2018) vs Samsung Galaxy A15 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A7 (2018) | Samsung Galaxy A15 5G |
|
Released
·
October 2018
|
Released
·
Dec 16, 2023
|
|
6.0-inch · 2220x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
3300 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 20, 2018 | Dec 11, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 3.02 x 0.30 inches 159.8 x 76.8 x 7.5 mm |
6.30 x 3.02 x 0.33 inches 160.1 x 76.8 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 5.93 oz / 168.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Pink, Blue | Blue Black, Light Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.0-inch, 74.55% screen-to-body | 6.5-inch, 84.49% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2220x1080px, 18.5:9 ratio, 411 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 396 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1072 (Average) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7885 (14 nm) | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.0 Oreo) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 683 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1728 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 340 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 335 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 43min
Browsing
10h 41min
Video
12h 15min
Gaming
10h 19min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 24 MP (PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.9 μm |
50 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide, Autofocus, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F2.4 Focal Length: 18 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Hyperlapse, EIS, Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 24 MP (Flash) Video capture: 1080p |
13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
122
Overall
136
Photo
107
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback, Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n71, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 13, 2018 FCC ID value: A3LSMA750FN | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.50 W/kg Body: 0.39 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.05 W/kg |
|
Alternative variants
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Dual SIM support
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|