Samsung Galaxy A60 vs Samsung Galaxy A50 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A60 | Samsung Galaxy A50 |
|
Released
·
June 2019
|
Released
·
Mar 15, 2019
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
3400 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 25, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| $350 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.11 x 2.91 x 0.31 inches 155.2 x 73.9 x 7.9 mm |
6.24 x 2.93 x 0.30 inches 158.5 x 74.7 x 7.7 mm |
| Weight | |
| 5.93 oz / 168.0 g | 5.86 oz / 166.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Daybreak Black, Seawater Blue, Cocktail Orange | Black, Coral, Blue, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 84.94% screen-to-body | 6.4-inch, 85.24% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 60Hz | Super AMOLED |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 3 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 675 SDM675 (11 nm) | Samsung Exynos 7 Octa 9610 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 460 |
Octa-core 2300 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 612 | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (eMMC 5.1) | 4GB/128GB 4GB/64GB 6GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3400 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Samsung Adaptive Fast Charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 16 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.8 μm |
25 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.9 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 | 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 25 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8 | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 11, 2019 FCC ID value: A3LSMA505F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.34 W/kg Body: 0.45 W/kg Simultaneous Transmission: 1.44 W/kg Wireless Router: 1.20 W/kg Phablet: 1.07 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
for Sprint
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|