Samsung Galaxy A54 5G vs Nothing CMF Phone 2 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A54 5G | Nothing CMF Phone 2 Pro |
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
Released
·
May 06, 2025
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2392x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 15, 2023 | Apr 28, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $276 | €249 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
6.46 x 3.07 x 0.31 inches 164 x 78 x 7.8 |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 6.53 oz / 185.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic |
Back: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | Water, Dust; IP54 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet | White, Black, Orange, Light Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 81.47% screen-to-body | 6.8-inch, 86.68% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2392x1080px, 20:9 ratio, 388 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1207 (Average) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 2.2 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 (5 nm) | Mediatek Dimensity 7300 Pro (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 4x2.5GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G68 MP5 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (13) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 994 | 1013 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2765 | 2936 |
| 3D Mark High | |
| 809 | 850 |
| 3D Mark Low | |
| 805 | 844 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Battery Life Estimate
7h 55min
Browsing
14h 19min
Video
13h 27min
Gaming
11h 58min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 | 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.57" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 16 MP |
121
Overall
126
Photo
116
Video
125
Overall
134
Photo
116
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 28, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|