Samsung Galaxy A52s vs Xiaomi 12T Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A52s | Xiaomi 12T Pro |
|
Released
·
Sep 01, 2021
|
Released
·
Oct 06, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.96 x 0.33 inches 159.9 x 75.1 x 8.4 mm |
6.42 x 2.99 x 0.34 inches 163.1 x 75.9 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Awesome Mint, Awesome Violet, Awesome White, Awesome Black | Black, Silver, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 84.79% screen-to-body | 6.7-inch, 86.71% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 8+ Gen1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 670 |
Octa-core 1x3.2GHz CortexX2 3x2.75Ghz Cortex-A710 3x2.0Ghz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB | 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (11) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0 | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 120.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
14h 20min
Video
8h 53min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.22" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
Yes |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
20 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n78 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB ram and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|