Samsung Galaxy A52s vs Honor 70 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A52s | Honor 70 |
|
Released
·
Sep 01, 2021
|
Released
·
Jun 02, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4800 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.96 x 0.33 inches 159.9 x 75.1 x 8.4 mm |
6.35 x 2.89 x 0.31 inches 161.4 x 73.3 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 6.28 oz / 178.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Awesome Mint, Awesome Violet, Awesome White, Awesome Black | Midnight Black, Emerald Green, Icelandic Frost, Crystal Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 84.79% screen-to-body | 6.7-inch, 90.72% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 778G+ SM7325-AE (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 670 |
1x2.5GHz Cortex-A78 3x2.4GHz Cortex-A78 4x1.9GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 642L |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 4800 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0 | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
54 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.49" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n78 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB ram and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|