Samsung Galaxy A51 vs Samsung Galaxy A36 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A51 | Samsung Galaxy A36 5G |
|
Released
·
Dec 27, 2019
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 12, 2019 | Mar 01, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $400 | 6GB/128GB - $399 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.90 x 0.31 inches 158.5 x 73.6 x 7.9 mm |
6.41 x 3.08 x 0.29 inches (~0.34 inches with camera bump) 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (~8.7 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.07 oz / 172.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Prism Crush black, Prism Crush white, Prism Crush pink, Prism Crush blue | Lavender, Black, White, Lime |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.37% screen-to-body | 6.7-inch, 86.51% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 60Hz | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1748 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9611 (10 nm) | Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Adreno 710 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 6GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1019 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2915 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 914 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 909 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
5h 22min
Browsing
11h 35min
Video
8h 35min
Gaming
6h 40min
Battery Life Estimate
6h 26min
Browsing
16h 53min
Video
8h 0min
Gaming
9h 8min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 40 mm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
120
Overall
126
Photo
114
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 41 Europe version - 38, 40, 41 |
38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Nov 28, 2019 FCC ID value: A3LSMA515FN | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.89 W/kg Body: 1.18 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.12 W/kg Phablet: 2.76 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
for AT&T
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
for Sprint
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|