Samsung Galaxy A51 vs Apple iPhone 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A51 | Apple iPhone 12 |
|
Released
·
Dec 27, 2019
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
2815 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 12, 2019 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $400 | 4GB/64GB - $829 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.90 x 0.31 inches 158.5 x 73.6 x 7.9 mm |
5.78 x 2.81 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.07 oz / 172.0 g | 5.78 oz / 164.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Prism Crush black, Prism Crush white, Prism Crush pink, Prism Crush blue | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.37% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 60Hz | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Ceramic Shield |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9611 (10 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Yes |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 6GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | iOS (16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2009 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4369 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2347 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1801 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 2815 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wireless: 15.0W | |
Battery Life Estimate
5h 22min
Browsing
11h 35min
Video
8h 35min
Gaming
6h 40min
Battery Life Estimate
4h 59min
Browsing
12h 33min
Video
6h 38min
Gaming
6h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 40 mm |
|
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 41 Europe version - 38, 40, 41 |
34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Nov 28, 2019 FCC ID value: A3LSMA515FN | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.89 W/kg Body: 1.18 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.12 W/kg Phablet: 2.76 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $979 |
for AT&T
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
for Sprint
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|