Samsung Galaxy A50 vs Samsung Galaxy A90 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A50 | Samsung Galaxy A90 5G |
|
Released
·
Mar 15, 2019
|
Released
·
Sep 04, 2019
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 25, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| $350 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.93 x 0.30 inches 158.5 x 74.7 x 7.7 mm |
6.49 x 3.01 x 0.33 inches 164.8 x 76.4 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 5.86 oz / 166.0 g | 7.27 oz / 206.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Coral, Blue, White | Black, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.24% screen-to-body | 6.7-inch, 85.99% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 9610 (10 nm) | Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 4GB/64GB 6GB/64GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Samsung Adaptive Fast Charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 25 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.9 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 25 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n78, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 11, 2019 FCC ID value: A3LSMA505F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.34 W/kg Body: 0.45 W/kg Simultaneous Transmission: 1.44 W/kg Wireless Router: 1.20 W/kg Phablet: 1.07 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Storage expansion | not expandable |
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
for Sprint
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|