Samsung Galaxy A50 vs Samsung Galaxy A55 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A50 | Samsung Galaxy A55 5G |
|
Released
·
Mar 15, 2019
|
Released
·
Mar 20, 2024
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 25, 2019 | Mar 11, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| $350 | 8GB/128GB - $489 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.93 x 0.30 inches 158.5 x 74.7 x 7.7 mm |
6.34 x 3.05 x 0.00 inches 161.1 x 77.4 8.2 mm |
| Weight | |
| 5.86 oz / 166.0 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Coral, Blue, White | Iceblue, Lilac, Navy, Lemon |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.24% screen-to-body | 6.6-inch, 84.30% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 550 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1510 (Good) |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 1.3 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 9610 (10 nm) | Exynos 1480 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 4x2.7GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Yes |
| Memory | |
| 4GB/128GB 4GB/64GB 6GB/64GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1163 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3487 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 930 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 916 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 36min
Browsing
17h 7min
Video
8h 15min
Gaming
9h 39min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 25 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.9 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 25 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
132
Overall
140
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 11, 2019 FCC ID value: A3LSMA505F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.34 W/kg Body: 0.45 W/kg Simultaneous Transmission: 1.44 W/kg Wireless Router: 1.20 W/kg Phablet: 1.07 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
for Sprint
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|