Samsung Galaxy A40 vs Huawei P40 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A40 | Huawei P40 |
|
Released
·
Apr 10, 2019
|
Released
·
Apr 07, 2020
|
|
5.9-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
3100 mAh
|
3800 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 10, 2019 | Mar 26, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.69 x 2.72 x 0.31 inches 144.4 x 69.2 x 7.9 mm |
5.86 x 2.80 x 0.33 inches 148.9 x 71.06 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 4.94 oz / 140.0 g | 6.17 oz / 175.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Metal |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Coral, Blue, White | Deep Sea blue, Ice white, Black, Blush gold, Silver frost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.9-inch, 85.73% screen-to-body | 6.1-inch, 86.29% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 437 PPI | 2340x1080px, 422 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 7904 (14 nm) | HiSilicon Kirin 990 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Mali-G76 MP16 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB | 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3100 mAh, Li - Polymer | 3800 mAh |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 16 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Hyperlapse, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 25 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (Dual-Camera, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 08, 2019 FCC ID value: A3LSMA405FN | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.51 W/kg Body: 0.46 W/kg Simultaneous Transmission: 1.02 W/kg Wireless Router: 0.61 W/kg |
|
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|