Samsung Galaxy A35 5G vs OnePlus 13s Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A35 5G | OnePlus 13s |
|
Released
·
Mar 15, 2024
|
Released
·
Jun 12, 2025
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.3-inch · 2640x1216px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5850 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 11, 2024 | Jun 05, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $369 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 3.07 x 0.32 inches 161.7 x 78.0 x 8.2 mm |
5.94 x 2.82 x 0.32 inches 150.8 x 71.7 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 6.53 oz / 185.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Dust; IP65 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Iceblue, Lilac, Navy, Lemon | Green Silk, Black Velvet, Pink Satin |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 84.75% screen-to-body | 6.3-inch, 90.61% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 500 nits | AMOLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 390 PPI | 2640x1216px, 20:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1531 (Good) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.4 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 (5 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| Mali-G68 MP5 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/128GB 8GB/256GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1027 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2937 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 811 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 807 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 5850 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
6h 12min
Browsing
14h 40min
Video
8h 15min
Gaming
9h 55min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
130
Overall
138
Photo
123
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|