Samsung Galaxy A34 vs OnePlus Nord 3 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A34 | OnePlus Nord 3 5G |
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
Released
·
Jul 11, 2023
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2772x1240px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 15, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 3.07 x 0.32 inches (~0.36 inches with camera bump) 161.3 x 78.1 x 8.2 mm (~9.26 mm with camera bump) |
6.38 x 2.96 x 0.32 inches 162 x 75.1 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 6.83 oz / 193.5 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Yes; IP54 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome Silver, Awesome Violet | Misty Green, Tempest Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 83.62% screen-to-body | 6.7-inch, 89.66% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI | 2772x1240px, 20:9 ratio, 451 PPI |
| Protection | |
| Dragontrail | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 1080 MT6877V (6 nm) | Mediatek Dimensity 9000 MT6983 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz |
Octa-core 1x3.05GHz Cortex-X2 3x2.85GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G68 MC4 | Mali-G710 MC10 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1021 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2480 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 641 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 638 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
6h 43min
Browsing
16h 25min
Video
10h 11min
Gaming
6h 50min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 0.8 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.3 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Depth information) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, SBAS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|