Samsung Galaxy A32 5G vs Apple iPhone 16e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A32 5G | Apple iPhone 16e |
|
Released
·
Jan 22, 2021
|
Released
·
Feb 28, 2025
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Quad camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4005 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 13, 2021 | Feb 19, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €280 | 8GB/128GB - $600 | €699 8GB/256GB - $699 | €829 8GB/512GB - $899 | €1079 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.00 x 0.36 inches 164.2 x 76.1 x 9.1 mm |
5.78 x 2.81 x 0.31 inches (~0.33 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (~8.3 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 5.89 oz / 167.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Awesome black, Awesome white, Awesome blue, Awesome violet | White, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.58% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| TFT, 90Hz | OLED, 60Hz, 1200 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 791 (Poor) |
| Bright Min | |
| 4.8 (Poor) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 720 MT6853 (7 nm) | Apple A18 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Hexa-core 2x4.04GHz 4x2.20GHz |
| GPU | |
| Mali-G57 MC3 | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (NVMe) 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11) | iOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3166 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7763 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3017 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2495 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 4005 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 20.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
7h 56min
Browsing
18h 45min
Video
11h 26min
Gaming
10h 32min
Battery Life Estimate
6h 4min
Browsing
17h 27min
Video
6h 59min
Gaming
7h 45min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.8 μm |
48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Cinematic mode |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
118
Overall
128
Photo
107
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 08, 2021 FCC ID value: A3LSMA326U | Date approved: Feb 19, 2025 FCC ID value: BCG-E8725A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.57 W/kg Body: 1.17 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.02 W/kg |
Head: 1.20 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.55 W/kg |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €300 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $699 | €829 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 | €1079 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|