Samsung Galaxy A30 vs Xiaomi Mi 9T Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A30 | Xiaomi Mi 9T Pro |
|
Released
·
Mar 02, 2019
|
Released
·
Aug 20, 2019
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 25, 2019 | Aug 20, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.94 x 0.30 inches 158.5 x 74.7 x 7.7 mm |
6.17 x 2.93 x 0.35 inches 156.7 x 74.3 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 5.82 oz / 165.0 g | 6.74 oz / 191.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White | Glacier blue, Carbon black, Red flame |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.24% screen-to-body | 6.4-inch, 85.94% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | AMOLED, 60Hz, HDR, 430 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7904 (14 nm) | Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 3GB/32GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Qualcomm Quick Charge 4+ |
| Charge speed | |
| Wired: 27.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 16 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, Laser and PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 53 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 20 MP (Pop-up, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 14, 2019 FCC ID value: A3LSMA305F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.32 W/kg Body: 0.52 W/kg Simultaneous Transmission: 1.43 W/kg Wireless Router: 1.15 W/kg |
|
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
Discover more
|
|