Samsung Galaxy A30 vs Motorola Moto G30 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A30 | Motorola Moto G30 |
|
Released
·
Mar 02, 2019
|
Released
·
Feb 16, 2021
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 25, 2019 | Feb 16, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.94 x 0.30 inches 158.5 x 74.7 x 7.7 mm |
6.50 x 2.98 x 0.36 inches 165.22 x 75.73 x 9.14 mm |
| Weight | |
| 5.82 oz / 165.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water; IP52 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Black, Blue, White | Phantom black, Pastel sky |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.24% screen-to-body | 6.5-inch, 81.63% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 3.6 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7904 (14 nm) | Snapdragon 662 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 3GB/32GB |
4GB/128GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 47min
Gaming
8h 0min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 16 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.12 μm |
64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
1080p (60 fps) |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 21.1 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 14, 2019 FCC ID value: A3LSMA305F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.32 W/kg Body: 0.52 W/kg Simultaneous Transmission: 1.43 W/kg Wireless Router: 1.15 W/kg |
|
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|