Samsung Galaxy A23 vs Samsung Galaxy A13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A23 | Samsung Galaxy A13 |
|
Released
·
Mar 25, 2022
|
Released
·
Mar 23, 2022
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2022 | Mar 04, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $250 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.48 x 3.03 x 0.33 inches 164.5 x 76.9 x 8.4 mm |
6.50 x 3.01 x 0.35 inches 165.1 x 76.4 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Peach, Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 83.02% screen-to-body | 6.5-inch, 80.81% screen-to-body |
| Type | |
| TFT, 90Hz | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 680 SM6225 (6 nm) | Exynos 850 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.4GHz Kryo 265 4x1.9GHz Kryo 265 |
Octa-core 4x2.0GHz Cortex-A55 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Mali-G52 |
| Memory | |
| 4GB/64GB (eMMC 5.1) | 3GB/32GB (eMMC 5.1) 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm | 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 9 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 8GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 128 internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|