Samsung Galaxy A22 5G vs Apple iPad mini (6th Gen) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A22 5G | Apple iPad mini (6th Gen) |
|
Released
·
Jun 24, 2021
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5078 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 03, 2021 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €229 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.58 x 3.01 x 0.35 inches 167.2 x 76.4 x 9.0 mm |
7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 7.16 oz / 203.0 g | 10.34 oz / 297.0 g Wi-Fi only - 293 |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Gray, White, Mint, Violet | Space Gray, Pink, Purple, Starlight |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 82.30% screen-to-body | 8.3-inch, 77.41% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI | 2266x1488px, 327 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 700 MT6833V (7 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Hexa-core |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Yes |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/128GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (11) | iPadOS (15.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5078 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 1min
Gaming
6h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 | 12 MP Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8, 9 | 1, 3, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|