Samsung Galaxy A21s vs Samsung Galaxy A42 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A21s | Samsung Galaxy A42 |
|
Released
·
Jun 19, 2020
|
Released
·
Nov 06, 2020
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.6-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 15, 2020 | Sep 02, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €240 | €340 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.96 x 0.35 inches 163.7 x 75.3 x 8.9 mm |
6.47 x 2.99 x 0.34 inches 164.4 x 75.9 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 6.81 oz / 193.0 g |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | Prism Dot black, Prism Dot white, Prism Dot grey |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.94% screen-to-body | 6.6-inch, 84.26% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | Super AMOLED, 60Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 266 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.6 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 850 | Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 570 6x1.8GHz Kryo 570 |
| GPU | |
| Mali-G76 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB 6GB/64GB |
4GB (LPDDR4)/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Samsung Adaptive Fast Charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 9min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 720p (480 fps) |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
20 MP (Autofocus) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 08, 2021 FCC ID value: A3LSMA426U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.11 W/kg Body: 1.25 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.06 W/kg Phablet: 3.81 W/kg |
|
Alternative variants
with 4GB RAM
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|