Samsung Galaxy A14 5G vs nubia Z70 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A14 5G | nubia Z70 Ultra |
|
Released
·
Jan 12, 2023
|
Released
·
Nov 25, 2024
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2688x1216px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
6150 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 04, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $200 | 12GB/256GB - $729 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.60 x 3.07 x 0.36 inches 167.7 x 78.0 x 9.1mm |
6.47 x 3.04 x 0.34 inches 164.3 x 77.1 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 8.04 oz / 228.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Splash; IP69 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Light Green, Dark Red, Silver | Black, Gold, Starry Night |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 80.45% screen-to-body | 6.8-inch, 89.59% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | AMOLED, 144Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI | 2688x1216px, 20:9 ratio, 431 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1845 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 3.4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 700 MT6833 (5 nm) | Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 6GB/128GB |
12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 24GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3024 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 9286 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5884 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 4984 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 6150 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 47min
Browsing
19h 24min
Video
12h 49min
Gaming
13h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F4.0/F1.6 Focal length: 35 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.7x Aperture size: F2.5 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Ultra-wide, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps) |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP (Under-screen) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
129
Overall
134
Photo
124
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n66, n77 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|