Samsung Galaxy A14 5G vs Xiaomi Redmi Note 14 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A14 5G | Xiaomi Redmi Note 14 |
|
Released
·
Jan 12, 2023
|
Released
·
Jan 15, 2025
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 04, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $200 | 6GB/128GB - €199 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.60 x 3.07 x 0.36 inches 167.7 x 78.0 x 9.1mm |
6.43 x 3.02 x 0.32 inches 163.3 x 76.6 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 6.91 oz / 196.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Light Green, Dark Red, Silver | Midnight Black, Mist Purple, Ocean Blue, Lime Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 80.45% screen-to-body | 6.7-inch, 85.74% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | AMOLED, 120Hz, 1800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1657 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 700 MT6833 (5 nm) | Mediatek Helio G99 Ultra (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 | Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 6GB/128GB |
6GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (14, 13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 728 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1978 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 348 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 344 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 49min
Browsing
16h 2min
Video
13h 2min
Gaming
9h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.67" Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) HDR |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
100
Overall
109
Photo
92
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n66, n77 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|