Samsung Galaxy A13 5G vs Xiaomi 13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A13 5G | Xiaomi 13 |
|
Released
·
Dec 03, 2021
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 02, 2021 | Dec 11, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $249 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.48 x 3.01 x 0.35 inches 164.5 x 76.5 x 8.8 mm |
6.02 x 2.81 x 0.31 inches 152.8 x 71.5 x 7.98 mm Nano Skin back version - 152.8 x 71.5 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 6.67 oz / 189.0 g Nano Skin back version - 185 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black | Black, Blue, White, Mint, Gray, Dark Blue, Red, Green, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.06% screen-to-body | 6.4-inch, 89.48% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 414 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 700 MT6833V/ZA (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2× 2.2GHz Cortex-A76 6× 2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 4GB/64GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 67.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.49" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.2 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n66, n77, SA, NSA, Sub-6, 5G Ready | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With technology nano skin back
| Dimensions |
6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.1mm |
|---|---|
| Weight | 6.53 oz / 185.0 g |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|