Samsung Galaxy A13 vs Samsung Galaxy A16 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A13 | Samsung Galaxy A16 |
|
Released
·
Mar 23, 2022
|
Released
·
Jul 17, 2024
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2022 | Oct 24, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| $200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 3.01 x 0.35 inches 165.1 x 76.4 x 8.8 mm |
6.47 x 3.07 x 0.31 inches 164.4 x 77.9 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Blue Black, Light Gray, Gold, Light Green | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 80.81% screen-to-body | 6.7-inch, 85.99% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 850 (8 nm) | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.0GHz Cortex-A55 4x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G52 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 3GB/32GB (eMMC 5.1) 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/64GB |
4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (14) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 25.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | |
| Front | |
| 8 MP | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 9 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 8GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 128 internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|