Samsung Galaxy A13 vs Samsung Galaxy A12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A13 | Samsung Galaxy A12 |
|
Released
·
Mar 23, 2022
|
Released
·
Dec 21, 2020
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2022 | Nov 24, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €179 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 3.01 x 0.35 inches 165.1 x 76.4 x 8.8 mm |
6.46 x 2.98 x 0.35 inches 164 x 75.8 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 80.81% screen-to-body | 6.5-inch, 85.80% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | LCD |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 850 (8 nm) | Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.0GHz Cortex-A55 4x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A53 4x1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali-G52 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 3GB/32GB (eMMC 5.1) 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/64GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Samsung Adaptive Fast Charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm | 48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share,MirrorLink |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 9 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 11, 2021 FCC ID value: A3LSMA125U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.14 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg |
|
Alternative variants
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 8GB/64GB |
|---|---|
With 32GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 128 internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|