Samsung Galaxy A12 vs Xiaomi 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A12 | Xiaomi 12 |
|
Released
·
Dec 21, 2020
|
Released
·
Dec 31, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 24, 2020 | Dec 28, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €179 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.98 x 0.35 inches 164 x 75.8 x 8.9 mm |
6.01 x 2.75 x 0.32 inches 152.7 x 69.9 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 6.35 oz / 180.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | Black, Green, Blue, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.80% screen-to-body | 6.3-inch, 89.30% screen-to-body |
| Type | |
| LCD | AMOLED, 120Hz, HDR, 1100 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 419 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.2 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) | Snapdragon 8 Gen1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A53 4x1.8GHz Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 6GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 67.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
5 MP (Telephoto, Macro) Focal Length: 50 mm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share,MirrorLink | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 11, 2021 FCC ID value: A3LSMA125U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.14 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg |
|
Alternative variants
With 32GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|