Samsung Galaxy A12 vs Samsung Galaxy Tab A7 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A12 | Samsung Galaxy Tab A7 Lite |
|
Released
·
Dec 21, 2020
|
Released
·
Jun 18, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
8.7-inch · 1340x800px
|
|
Quad camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5100 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 24, 2020 | May 27, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €179 | $160 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.98 x 0.35 inches 164 x 75.8 x 8.9 mm |
8.37 x 4.91 x 0.31 inches 212.5 x 124.7 x 8.0 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 12.91 oz / 366.0 g LTE version - 371 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Metal Frame: Metal |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | Grey, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.80% screen-to-body | 8.7-inch, 81.06% screen-to-body |
| Type | |
| LCD | TFT, 60Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1340x800px, 5:3 ratio, 179 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.2 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) | Mediatek Helio P22T MT8768T (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A53 4x1.8GHz Cortex-A53 |
Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 6GB/128GB |
3GB/32GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5100 mAh |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm |
8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 2 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share,MirrorLink | Wireless screen share |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | LTE version - 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | LTE version - 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 11, 2021 FCC ID value: A3LSMA125U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.14 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg |
|
Alternative variants
With 32GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With LTE
| Weight | 13.09 oz / 371.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|