Samsung Galaxy A12 vs Samsung Galaxy A13 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A12 | Samsung Galaxy A13 5G |
|
Released
·
Dec 21, 2020
|
Released
·
Dec 03, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 24, 2020 | Dec 02, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €179 | $249 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.98 x 0.35 inches 164 x 75.8 x 8.9 mm |
6.48 x 3.01 x 0.35 inches 164.5 x 76.5 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.80% screen-to-body | 6.5-inch, 81.06% screen-to-body |
| Type | |
| LCD | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.2 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) | MediaTek Dimensity 700 MT6833V/ZA (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A53 4x1.8GHz Cortex-A53 |
Octa-core 2× 2.2GHz Cortex-A76 6× 2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 6GB/128GB |
4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm | 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Depth information) |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | Yes |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share,MirrorLink | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n66, n77, SA, NSA, Sub-6, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 11, 2021 FCC ID value: A3LSMA125U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.14 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg |
|
Alternative variants
With 32GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|