Samsung Galaxy A12 vs Motorola Moto Tab G20 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A12 | Motorola Moto Tab G20 |
|
Released
·
Dec 21, 2020
|
Released
·
Oct 02, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
8.0-inch · 1280x800px
|
|
Quad camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5100 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 24, 2020 | Sep 30, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €179 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.98 x 0.35 inches 164 x 75.8 x 8.9 mm |
7.84 x 4.80 x 0.32 inches 199.1 x 121.8 x 8.15 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 10.76 oz / 305.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Red | Platinum Grey |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.80% screen-to-body | 8.0-inch, 76.44% screen-to-body |
| Type | |
| LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1280x800px, 16:10 ratio, 189 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.2 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) | Helio P22T MT8768T |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A53 4x1.8GHz Cortex-A53 |
Octa-core 2300 MHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 6GB/128GB |
3GB (LPDDR4)/32GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5100 mAh |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 10.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm |
5 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 2 MP Video capture: 720p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share,MirrorLink | Wireless screen share |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 11, 2021 FCC ID value: A3LSMA125U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.14 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg |
|
Alternative variants
With 32GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|