Samsung Galaxy A03s vs Samsung Galaxy A13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A03s | Samsung Galaxy A13 |
|
Released
·
Aug 18, 2021
|
Released
·
Mar 23, 2022
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 32GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 18, 2021 | Mar 04, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| €160 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.99 x 0.36 inches 164.2 x 75.9 x 9.1 mm |
6.50 x 3.01 x 0.35 inches 165.1 x 76.4 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue. White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.86% screen-to-body | 6.5-inch, 80.81% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P35 MT6765 (12 nm) | Exynos 850 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Cortex-A53 |
Octa-core 4x2.0GHz Cortex-A55 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali-G52 |
| Memory | |
| 3GB/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB |
3GB/32GB (eMMC 5.1) 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 5, 9 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 8GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 128 internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|