OnePlus Nord 4 vs Apple iPhone Air Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Nord 4 | Apple iPhone Air |
|
Released
·
Aug 08, 2024
|
Released
·
Sep 19, 2025
|
|
6.7-inch · 2772x1240px
|
6.5-inch · 2736x1260px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5500 mAh
|
3149 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 09, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $999 | €1199 12GB/512GB - $1199 | €1449 12GB/1TB - $1399 | €1699 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.95 x 0.31 inches 162.6 x 75 x 8 mm |
6.15 x 2.94 x 0.22 inches (~0.27 inches with camera bump) 156.2 x 74.7 x 5.64 (~6.9 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.04 oz / 199.5 g | 5.82 oz / 165.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
Back: Glass (Ceramic Shield) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Yes; IP65 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other | |
| Colors | |
| Obsidian Midnight, Mercurial Silver, Oasis Green | Space Black, Cloud White, Light Gold, Sky Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.66% screen-to-body | 6.5-inch, 88.78% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 2150 nits | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2772x1240px, 20:9 ratio, 451 PPI | 2736x1260px, 19.5:9 ratio, 463 PPI |
| Protection | |
| Gorilla Glass Ceramic 2 | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2787 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 7+ Gen 3 SM7675 (4 nm) | Apple A19 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X4 4x2.6GHz Cortex-A720 3x1.9GHz Cortex-A520 |
Hexa-core |
| GPU | |
| Adreno 732 | Apple 5-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 16GB/512GB |
12GB (LPDDR5)/256GB 12GB/512GB 12GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | iOS (26.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3500 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 8836 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4898 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2895 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5500 mAh | 3149 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | Wired: 20.0W Wireless: 20.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 43min
Browsing
16h 29min
Video
9h 54min
Gaming
7h 27min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 25 mm Pixel size: 0.8 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
|
| Front | |
| 16 MP | 18 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
126
Overall
130
Photo
122
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, SBAS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2025 FCC ID value: BCG-E8948A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.19 W/kg Body: 1.19 W/kg Simultaneous Transmission: 1.60 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB (UFS 4.0) |
|---|---|
Discover more
|
|