OnePlus Nord 2 5G vs OnePlus Nord 3 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Nord 2 5G | OnePlus Nord 3 5G |
|
Released
·
Jul 29, 2021
|
Released
·
Jul 11, 2023
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2772x1240px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 22, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.88 x 0.32 inches 158.9 x 73.2 x 8.25 mm |
6.38 x 2.96 x 0.32 inches 162 x 75.1 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 6.83 oz / 193.5 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP54 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other | |
| Colors | |
| Misty Green, Tempest Gray | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.82% screen-to-body | 6.7-inch, 89.66% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI | 2772x1240px, 20:9 ratio, 451 PPI |
| Protection | |
| Dragontrail | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 1200 MT6893 (6 nm) | Mediatek Dimensity 9000 MT6983 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3000 MHz Cortex-A78 |
Octa-core 1x3.05GHz Cortex-X2 3x2.85GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G77 MC9 | Mali-G710 MC10 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/128GB 12GB/256GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| OnePlus Warp Charge | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 13min
Video
9h 25min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Pixel size: 1.0 μm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.3 |
| Third camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.5 |
2 MP (Depth information) |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) HDR, Time-lapse video |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,tri-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, SBAS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n78, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|