OnePlus 8 Pro vs Apple iPhone 12 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 8 Pro | Apple iPhone 12 Pro Max |
|
Released
·
Apr 21, 2020
|
Released
·
Nov 13, 2020
|
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
6.7-inch · 2778x1284px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4510 mAh
|
3687 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 14, 2020 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $899 12GB/256GB - $999 |
6GB/128GB - $1100 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.51 x 2.93 x 0.33 inches 165.3 x 74.3 x 8.5 mm |
6.33 x 3.07 x 0.29 inches (~0.40 inches with camera bump) 160.84 x 78.09 x 7.39 mm (~10.14 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 8.03 oz / 228.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Materials & Colors | |
| Pacific blue, Gold, Silver, Graphite | |
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Glacial green | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.79% screen-to-body | 6.7-inch, 87.45% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 3168x1440px, 19.8:9 ratio, 513 PPI | 2778x1284px, 19.5:9 ratio, 458 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Ceramic Shield |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.8 (Average) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Adreno 650 | Yes |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | iOS (16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2071 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4844 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2481 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1792 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4510 mAh, Li - Polymer | 3687 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| OnePlus Warp Charge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 30.0W |
Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 45min
Browsing
10h 0min
Video
9h 15min
Gaming
10h 33min
Battery Life Estimate
5h 59min
Browsing
14h 6min
Video
8h 37min
Gaming
8h 1min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 1.7 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/2" Pixel size: 1 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.2 Focal Length: 65 mm |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Color filter) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) OIS, HDR, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
| Front | |
| 16 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n41, n66, n71, SA, NSA Europe version - n1, n3, n7, n28, n78, SA, NSA |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 Europe version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46 |
34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 12, 2020 FCC ID value: 2ABZ2-EE007 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.93 W/kg Body: 0.89 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.95 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Colors | Onyx black, Ultramarine blue |
| Prices (MSRP) | $999 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1200 |
for Europe
| 5G Bands | n1, n3, n7, n28, n78, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1400 |
for T-Mobile
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
|---|---|
Discover more
|
|