OnePlus 7 Pro vs Huawei P30 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 7 Pro | Huawei P30 Pro |
|
Released
·
May 17, 2019
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 14, 2019 | Mar 26, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $669 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.99 x 0.35 inches 162.6 x 76 x 8.8 mm |
6.22 x 2.89 x 0.33 inches 158 x 73.4 x 8.41 mm |
| Weight | |
| 7.27 oz / 206.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal | Back: Glass Frame: Metal |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mirror gray, Nebula blue, Almond | Amber sunrise, Breathing crystal, Aurora, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.46% screen-to-body | 6.5-inch, 88.61% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | AMOLED, HDR |
| Resolution | |
| 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 515 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Mali-G76 MP10 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB 12GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 4200 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| OnePlus Warp Charge | Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 40.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 39min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
40 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
20 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Pixel size: 1 μm |
8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (960 fps) OIS, Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 16 MP (Pop-up, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: May 15, 2019 FCC ID value: 2ABZ2-GM1915 | Date approved: Mar 27, 2019 FCC ID value: QISVOG-LX9 |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.19 W/kg |
Head: 0.79 W/kg Body: 0.64 W/kg Simultaneous Transmission: 1.36 W/kg Wireless Router: 0.88 W/kg Phablet: 2.96 W/kg |
Alternative variants
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $699 |
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
with 12 GB RAM
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $750 |
with 512 GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
with 256 GB of storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|